Na salátový misce není nic světabornýho, ale inspirace na low carb není nikdy k zahození.
Jak už jste si určitě všimli nebo možná i přečetli v jednom z mých předchozích článků, nevyřazuju jenom fruktózu, ale postupně jsem začala omezovat sacharidy celkově, jedná se o tzv. LCHF stravování.
Zkratka LCHF znamená Low (nízko) Carb (sacharidová) High (vysoko) Fat (tučná) dieta nebo spíše stravování. Nerada tenhle směr nazývám dietou, protože narozdíl od diety, je LCHF dlouhodobě udržitelné. Navíc to „H“ neznamená jenom „High“ (vysoký), ale i „Healthy“ (zdravý). Na LCHF se tedy stravujete tak, že přijímáte malé množství sacharidů (které narozdíl od tuků nebo proteinů nejsou pro naše tělo esenciální), vyšší množství zdravých tuků, a přiměřené množství proteinů (0,8g-1,6g na 1kg vaší váhy).
Pro mě přechod z pouhého omezení fruktózy na omezování příjmu sacharidů celkově byl více či méně pozvolný a hlavně přirozený. Původně jsem o nějakém LCHF neměla vůbec páru a ani mě nezajímalo – byla jsem šťastná z výsledků Cukrfree stravování a nechtěla se ho vzdát. Nicméně postupně jsem začala zjišťovat, že čím méně sacharidů (a čím více zdravých tuků) jím, tím menší mám chutě na jídlo, tím méně na jídlo musím myslet, kila jdou dolu bez větší námahy, mám víc energie a cítím se celkově lépe. Až později jsem se začala o tenhle styl života zajímat víc…
Celý to moje bláznivý období, kdy jsem se snažila najít tu správnu cestu, nebo spíš, naučit se jíst „normálně“ a být přitom v pohodě a zároveň si udržet normální váhu, bylo nesmírně těžky. V mým případě se nedalo ani mluvit o slabý vůli, držela jsem všechno tak, jak mi bylo paní nutriční specialistkou doporučeno, nicméně jsem pořád přibírala, měla hlad a hlavně nesnesitelný chutě! Pokud jste si u minulýho článku dělali můj test sacharidový tolerance, tak asi chápete odkud vítr vane.
Bohužel u nás je Low Carb pořád ještě tabu. Když jsem byla na pravidelný prohlídce u lekáře a řekla mu celá šťastná, doufaje v to, že mě doktor pochválí, že se stravuju Low Carb, dostalo se mi káravýho pohledu se slovy „a kdo vám to jako řek, abyste takhle jedla?!“ Snažila jsem se lékaři vysvětlit, že po všech mých zkušenostech s rádoby nutričními specialisty, už nepotřebuju a ani nechci aby mi někdo říkal, jak mám jíst. Udělela jsem si svůj research a rozhodla se tak sama. Doktor samozřejmě nesouhlasil a odmítal se se mnou dál o low carbu bavit. Samozřejmě mě to dost zklamalo, ale nemůžu to mít lékaři, kterej studoval medicínu před 30 lety z 30 let starejch učebnic, kterej neumí anglicky, a jehož jediný školení jsou ty, sponzorovaný farmaceutickejma firmama (který chtěj všechno, jen ne prevenci), za zlý.
Adam měl posledních pár let zvýšenej cukr a cholesterol. Samozřejmě, že když jím Low Carb já, ovlivní to i jeho. Omezit cukr pro něj nebyl skoro problém, nikdy sladký (kromě svýho dětství, kdy spořádal u televize celou Nutellu a vysypal si při sledování Divokýho Anděla do pusy celou obří tubu Lentilek z Německa) nejedl. Na preventivce u toho samýho doktora měl ale opačnej zážitek než já. Aniž by lékaři řekl, jak se stravuje, výsledky krve ho (doktora) tak strašně mile potěšili, že se ho samou radostí ani nezeptal, jak se stravuje – pouze mu řekl, že cokoli změnil, má dělat dál. Kdyby jen věděl, že jedinou změnou bylo to, že Adam začal jíst Low Carb :)).
Být Low Carb není zas tak těžký, jak se může na první pohled zdát. Základem je dodržovat pár pravidel, který se po pár týdnech zažijou tak, že je budete dělat automaticky.
- Jezte tzv. „whole foods“ tedy opravdové a co nejméně zprocesované jídlo. Jen tak budete mít kontrolu nad tím, kolik nebo zda cukr v dané potravině skutečně je.
- Jedná se o „LOW“ Carb nikoli „NO“ Carb. Low Carb neznamená, že nejíte žádné sacharidy. Množství si můžete přizpůsobit podle svých potřeb.
- Zbavte se „tukofóbie“ – už dávno neplatí, že tuk je váš nepřítel, naopak! Zdravé tuky jsou pro tělo nejen prospěšné ale i nezbytné!
- Nepřehánějte to s bílkovinami – člověk narozdíl od psa není uzpůsoben na vysokoproteinovou dietu. Navíc nadbytečný protein se ve vašem těle mění hádejte na co? (Správná odpověď – na cukr).
- Jezte když máte hlad, a nejezte, když hlad nemáte! Zvláštní, že většina lidí slyší jen tu první část :)).
- Maximálně 3 jídla denně. Výhoda low carbu je v tom, že nepotřebujete jíst víc než 3 krát denně. (Taky se vám vybavili vaši pra, pra, pra, pra, pra, pra, pra předci, kteří nosili s sebou v kapse musli tyčinku, aby mohli mít každý dvě hodiny jídlo, jak vám každej nutriční specialista doporučuje?:)).
Naštěstí u nás víc a víc lidí zjišťuje, že Low Carb není vlastně žádná extrémní dieta, ale je to něco, co jim pomáhá předcházet různým onemocněním, nebo je dokonce léčit. Něco, co jim pomáhá žít normální život bez nutkavých myšlenek na jídlo, bez výčitek a bez neustálých chutí. Že je to něco s čím si dokážou udržet váhu i bez extrémního cvičení. Před pár týdny jsme s Hančou z novetelo.cz pořádaly kurz nízkosacharidového stravování, který se setkal s obrovským nadšením. Bohužel informací o LCHF je (tedy alespoň v češtině) na internetu po málu (nebo jsou naprosto nepravdivé a démonizují tuk). Proto jsme se s Hančou rozhodly, že v kurzech budeme pokračovat a tak se můžete těšit na odpolední Cukrfree kurzy v Praze, o kterých vás určitě budu ještě informovat. Ten první nazvaný „Úvod do Cukrfree“ by měl být už začátkem května a přihlašovat se na něj budete moci už brzy přes můj eshop.
Těšíme se na viděnou a tady máte „recept“! 🙂
Ingredience
hrst cherry rajčátek
hrst salátových lístků (rukola, ruby chard neboli býčí krev)
1 zralé, oloupané avokádo
pár hub (žampiony nebo enoki)
100g sýra halloumi
klíčky (brokolicové, alfalfa, ředkvičkové)
pár nasekaných lístků medvědího česneku
1/2 cukety
avokádový nebo olivový olej
himalájská sůl
ghí
Postup
Na pánvi na středním plameni rozehřejeme ghí. Přidáme na kostičky nakrájené houby (popř. celé enoki houby) a pomalu restujeme dozlatova. Poté houby přemístíme a na stejnou pánev přidáme na kostičky nakrájený halloumi sýr, který rovnoměrně orestujeme. Mezitím si nakrájíme oloupané avokádo a pomocí spiralizéru vytvoříme cuketové nudle. Do misky přidáme omyté lístky salátu, nakrájená cherry rajčátka, avokádo a cuketu. Směs posypeme halloumi sýrem, houbami a nasekaným medvědím česnekem, posolíme, zalijeme avokádovým nebo olivovým olejem a podáváme.
61
Komentář
Epcur
Tento recept mě oslovil jak svými ingrediencemi, tak hlavně složením co vše obsahuje 🙂 Určitě bude velmi zdravý a výživný a vypadá krásně barevně již při pohledu. Bohužel jsem neměla halloumi sýr a tak jsem ho nahradila sýrem fetu. Medvědí česnek jsem nesehnala, a tak jsem do salátu dala pažitku. Salát je vynikající, moc mě chutnal a určitě si ho udělám brzy zase 🙂