Je jen pár míst na světě, na který se ráda vracim.

Jako člověk, kterej miluje cestování a hlavně objevování nových míst, dávám většinou přednost destinacím, který jsem ještě nikdy nenavštívila. Seychely jsou jednou z těch zemí, kam se budu snad vždycky ráda vracet, a to i tehdy, kdy budu znát každej kout těhle nádhernejch žulovejch ostrovů.

Seychely se ale neskládají jen z těch 3 největších a nejznámějších ostrovů (Mahé, La Digue, Praslin), který projedete za pár dní, ale patří k nim taky stovka korálových atolů, na jejichž objevování vám dvoutýdenní dovolená určite stačit nebude. Pokud se vám ale (stejně jako loni nám) nepodaří dostat na jiný ostrov, než na Mahé, nezoufejte. Naleznete tu totiž spoustu nádherných pláží, který jste pravděpodobně už mnohokrát v životě (i když jen na obálce katalogů cestovních kanceláří) viděli, a který nikde jinde než na Seychelách neuvidíte.

Seychely jsou přesně ta ideální dovolená, kterou si představujete, když jedete poprvý do Thajska nebo na Bali. Jen vám tu (narozdíl od Thajska) neděla vůbec žádnej problém najít liduprázdnou, čistou a krásnou, palmama lemovanou pláž s bílym pískem a tyrkysovou vodou. Musím říct, že moje první návštěva tohohle ráje na zemi ve mně zanechala daleko silnější pocity než návštěva další. Od tý první ale uběhlo několik let a tak jsem po poznání jiných tropických destinací měla při poslední návštěvě Seychel s čím srovnávat. Přesto mě žádný místo neoslnilo tolik jako právě Seychely.

Vždycky si před každou dovolenou říkám, jak budu psát deníky z cest a stejně tak si při každý dovolený, utahaná od slunce a cestování říkám, jak nechápu, že někdo na cestách píše deníky z cest. Problém je ten, že si nepamatuju názvy míst a tak se pro vás pokusím z hlubin svojí paměti vylovit názvy alespoň těch nejlepších, který jsme na Seychelách navštívili.

Na Seychelách jsem byla dvakrát. Jednou ve vile, kterou si tam před několika lety postavil jeden na severu Čech celkem známej člověk, a která byla na tom nejnádhernějším místě na Mahé – v Port Glaud, a po druhý v přes Airbnb pronajatym apartmánu na východním pobřeží hlavního ostrova. I přes ty všechny nádherný výhledy a východy slunce mě daleko víc oslovila klidnější západní část ostrova s nepřekonatelnejma výhledama na protější neobydlený ostrov Therese a hlavně na moje milovaný západy slunce!

Co mi ale na pronajatym apartmánu vyhovovalo bylo to, že jsme tam měli plně vybavenou kuchyň a gril, a tak jsme téměř každý den vařili z místních surovin, který jsme si přivezli většinou z trhu ve Victorii – hlavního města Seychel.

Jak už jsem psala výš, pláže na Seychelách jsou nepopsatelně krásný. I když jsem už pár pláží po světě viděla, nic se nevyrovnalo těm seychelským. Naší nejoblíbenější pláží na celym Mahé byla stoprocentně dechberoucí Intendance pláž poblíž hotelu Banyan Tree. Úžasná rozlehlá pláž s tou nejčistější tyrkysovou vodou, ozdobená žulovými balvany a jednou palmou vedle druhý.

Já jako člověk, kterej potřebuje mít vše do posledního detailu naplánovaný, mám problém s tou jedinou věcí, kterou nikdy nemůžete ovlivnit – s počasím. Při prvním výletu na Seychely jsme měli 14 dní bez jediný kapky deště. Při druhý návštěve nám ze 13 dní propršely 4. Nevýhodou těhle malejch tropickejch ostrovů je to, že jakmile je počasí na nic, není tam absolutně co dělat. Kino promítá jednou týdně, místní muzeum přírody a historie projdete za 15 minut (když se hodně loudáte) a jediný, co tak nějak stojí za návštěvu je Takamaka rumérie (kam ale nemůžete chodit každej den). Třetí den deště už jsme byli opravdu zoufalý, a tak jsme jezdili z jedný restaurace do druhý a doufali, že se počasí umoudří.

Pátý den konečně vysvitlo slunce, ale pláže už nebyly tak krásně tyrkysový, protože v nich ještě několik dní plavaly všechny možný kusy stromů a rostlin, který tam déšť zanesl.

Hlavní město Victoria je takový pidi, roztomilý městečko, kde najdete téměř všechno, co potřebujete. Místní trh, kavárnu, pár restaurací, banky, malý krámky s jídlem, větší krámky s jídlem, muzem a taky jejich vlastní malej Big Ben, kterej stojí namísto kruhovýho objezdu v pravym srdci Victorie. Já samozřejmě nejradši chodila na jejich úžasný trhy s čerstvejma rybama, ovocem a zeleninou a často už z horka uvařenejma vajíčkama od (snad) šťastnejch tropickejch slepiček.

Při přejezdu z Victorie, která leží na východním pobřeží hlavního ostrova, na západní pobřeží, zažijete několik dechberoucích výhledů. Pokud máte čas, chuť a rádi chodíte ve velkým horku a vlhku, tak se určitě zastavte na výšlap na Morne Blanc kousek od čajový továrny. Výstup je pro lenochy jako je Adam celkem náročnej – trvá cca 40 minut ve vlhkym horku a velká část výšlapu se jde po schodech. Nicméně výhled, kterým se vám Morne Blanc za vaší dřinu odmění je k nezaplacení.

Ještě k tomu jídlu. Pokud jste Cukrfree nebo Low Carb a jediný, co vás od výletu na Seychely odrazuje je strach o to, že v tomhle tropickym ráji nenajdete nic, co byste mohli jíst, tak už rovnou kupujte letenky! Obrovský šťavnatý rajčata, další úžasná zelenina, obří avokáda, čerstvý kokosy, zmražený kokosový mlíka, čerstvý ryby a kreolský curry (bez rýže) jsou na Mahé k dostání téměř všude, takže se nám nikdy nestalo, že bychom strádali.

Kromě toho, že jsme si často vařili sami, jsme samozřejmě zkoušeli i místní restaurace. Tou nejoblíbenější je už od mý první návštěvy Seychel restaurace Maria’s Rock Cafe, kde si na rozpálenym kameni můžete na kurkumovym másle ogrilovat sami maso nebo mořský plody. Určitě taky musíte ochutnat tradiční kreolský curry, který mají téměř všude (nebo si ho podle mýho receptu můžete udělat sami). A pokud zamíříte na trhy ve Victorii, určitě si domů nakupte zásoby koření a hlavně pravý vanilkový esence, který vždycky zaplní velkou část mýho zavazadla.

Pokud mi slíbíte, že na ostrově nebudete dělat nepořádek a budete se k němu chovat hezky, prozradím vám, kam na nejkrásnější místo blízko Mahé – neobydlenej ostrov Therese. Hned vedle restaurace v Port Glaud většinou stojí banda mladších kluků, který poslouchaj hudbu, prodávaj kokosy a za 60 euro vás dovezou na Therese a zpátky. Vemte si s sebou dost vody a nějakou tu svačinu, protože na ostrově vážně není nikdo a nic (kromě úžasný přírody).

Navíc když budete hodně odvážný, můžete se vydat na vrchol ostrova, ze kterýho je (a teď fakt nepřehánim) ten nejnádhernější výhled ze všech nejnádhernějších výhledů v historii nádherných výhledů. Jen dávejte pozor – nahoru vedou dvě cesty, nebo alespoň jako dvě cesty to vypadá ze začátku. Když ale vyberete tu cestu, která se jako cesta jen zdá, dostanete se do hustýho pralesa plnýho obrovských pavučin s ještě obrovštějšíma pavoukama, do kterých často omylem vejdete a uvědomíte si to až ve chvíli, kdy máte obličej obalenej pavučinou. Každopádně, když pujdete pořád do kopce, nakonec se upocený, poškrábany a obalený pavučinama dostanete tam, kam byste se po tý správný cestě dostali taky.

Kvůli nádherným plážím ale nemusíte jezdit až na Therese. Pláž, která se ukrývá v nádhernym rezortu Four Seasons patří mezi moje top. Dokonce ani nemusíte nechat svůj roční plat za pronájem chatky na jednu noc v tomhle úžasnym rezortu jen kvůli tomu, abyste se na pláž podívali. Stačí přijet k rezortu, zaparkovat, dojít k bráně a říct, že jdete na pláž. Když budete mít štěstí a pojede kolem vás hodnej pán s vozítkem, tak se i tu cca 2 km dlouho cestu na pláž svezete. Horší je to zpátky, kdy jak naschvál většinou žádnej hodnej pán nejede a vy si tak ty dva kiláky musíte v horku do prudkýho kopce vyšlápnout.

Pokud si budete (a doporučila bych vám to) pujčovat auto, raději si připlaťtě za nějaký trochu lepší. My si posledně nepřiplatili a s totálně ojetejma pneumatikama měli často velkej problém vyjet ty nesmyslně prudký kopce, který na spoustě místech na Mahé najdete. Ten nejprudší jak na potvoru vedl zrovna k našemu apartmánu a musím vám říct, že ty čtyři dny deště, kdy k nám místo silnice vedlo říční koryto, bylo skoro nemožný dojet autem až k baráku.

I přes sjetý pneumatiky, pár dní deště, Adamův ztracenej telefon hned po prvním dni dovolený a ztracenym kufru se mi na Seychelách líbilo nejvíc ze všech míst, který jsem prozatím navštívila a pokud to se mnou Adam ještě pár měsíců vydrží, tak bychom se tam i moc rádi vzali. Pokud teda hledáte nějaky klidný, né moc (zatím) turistický místo s úžasnou přírodou a plážema jak z časáku, tak Seychely jsou právě tím místem. Není to sice nejlevnější dovolená, ale jak vždycky říkám – raději pojedu jednou na Seychely než 5 krát do Chorvatska. 🙂


 Vaše

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

Podobné články

4 comments

Odpovědět

Kdyby jste ale měla sama pět let šetřit na Seychelly a na dovolenou nejet ani do Chorvatska, mluvila by jste jinak, nemyslíte?

Odpovědět

Myslím, že nemluvila 🙂 Myslela jsem to tak, že vidět tu nádheru bych přála každému alespoň jednou za život, a pokud by kvůli tomu neměl jet pětkrát do Chorvatska, pořád by to podle mě za to stálo :). Hezký den, Lenko.

Odpovědět

Souhlasím, Seychely jsou nádherné, taky jsem si to tam užila:-)

Odpovědět

Hezký den, jedním slovem nádhera:). O dovolené na Seychelách přemýšlíme už rok, chtěla bych se zeptat, přes koho jste si zařizovali ubytování, zda jste si domlouvali vše sami? Případně nějaké tipy. A jak se na ostrově pohybují ceny, zda je tam fakt tak draho, jak jsem se doslechla. Děkuji moc za odpověď. Míša

Odpovědět

Váš email nebude publikován. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..