Jmenuju se Janina, je mi 29 let a jsem jednou pro vždy cukrfree.

Jak bych měla jíst? Co bych měla jíst? Nejrychlejší dieta. Nejúčinnější dieta. To byly otázky, které mi v hlavě neustále kolovaly, a které by můj Google profil určitě vyhodnotil jako nejvyhledávanější hesla. Při zadání slov “Jak zhubnout?” do vyhledávače Vám vyjede milion druhů diet, který jsou zaručeně ty nejlepší a nejúčinnější. Od nízkotučné diety, přes sacharidové vlny až po krabičkovou dietu. Vyzkoušela jsem téměř všechno. A když říkám všechno, myslím tím opravdu všechno. Vynechávání určitých druhů jídel, vegetariánství, veganství, nízkotučné diety, poslední jídlo v pět, byla ta běžnější a ne tak nebezpečná forma mého dietního chování. Zvracení, nejezení, užívání laxativ a diuretik, extrémní cvičení, schovávání a vyhazování jídla, pití až 10 litrů vody za den, lhaní ohledně jídla a úzkostlivý strach z toho, že budu muset jíst v něčí společnosti, byla ta druhá o dost nebezpečnější forma mého, řekněme, hubnoucího šílenství.

Snažila jsem se najít nějaký druh stravování, při kterém nepřiberu a zároveň budu mít dovoleno jíst víc, než jen dva jogurty a jablko denně. Bohužel s každou další zázračnou dietou přišlo i další velké zklamání, a tak jsem se dostala do začarovaného kruhu přibírání a hubnutí.

Při anorektické fázi klesla má váha k 42kg při výšce 166cm. Nutno podotknout, že 42kg byla stále poměrně vysoká váha v porovnání s tím, jakou váhu měly mé “kolegyně” v léčebně pro poruchy příjmu potravy. Při bulimické fázi bylo mé maximum 82kg, s tím, že jsem přibrala 30kg za dva měsíce. Zdá se to až nemožné, ale bohužel to možné je a já jsem toho (naštěstí) živým důkazem. Z mé touhy po dokonalém těle se stala obsese, která trvala dlouhých 13 let.

 

JMENUJU SE JANINA A JSEM CUKRFREE

Po své v pořadí již druhé bulimické fázi jsem se rozhodla přerušit studium na Právnické fakultě UK v Praze a odstěhovat se do Austrálie. Změna prostředí a starost o to, kde budu bydlet, jak si na to vydělám, jak najdu práci a další, pro většinu lidí běžné starosti, byly pro mě tou poslední možnou zachránou. A právě v Austrálii jsem se poprvé setkala s cukrfree životním stylem. Nejdříve mi přišlo, že je to jen další hloupá dieta, protože po zkušenosti se sacharidovými vlnami, díky kterým jsem opět spadla do bulimické fáze, jsem věděla, že to bez cukru prostě nejde. Na druhou stranu jsem byla už vážně zoufalá a víceméně neměla co ztratit. A tak jsem jednoho dne zašla do knihkupectví a udělala jednu z nejlepších věcí svého dosavadního života – koupila si knihu “I Quit Sugar” od Sarah Wilson. Po přečtění jsem si řekla, že sice s pár jejími názory nesouhlasím, ale přesto bych si z toho mohla pár věcí vzít. Začala jsem tak se svou 8 týdenní odvykací kůrou, s tím, že to prostě jen zkusím a upřímně jsem do další nové diety nevkládala moc nadějí.

Prvních pár dní bylo opravdové peklo. Byla jsem závislá na cukru. A stejně jako u každé závislosti, odvykání není žádná procházka růžovým sadem s jednorožci. Když mluvím o závislosti na cukru, většina lidí si představí, jak se cpu od rána do večera Milky Way, Mars tyčinkami a Lentilkami. Nebylo tomu tak. Veškerý cukr, který jsem přijímala, byl z potravin obecně vnímaných jako “zdravé”. Muesli tyčinky, ovesné sušenky, proteinové nápoje, snídaňové muesli, ovocné džusy, sušené ovoce a tak dále. Ve skutečnosti vyjde víceméně na stejno, jestli si dám tyčinku s názvem “fit” nebo čokoládovou tyčinku, výsledek bude stejný. Cukr je pořád cukr, ať už je ve formě sladké limonády nebo 100% multivitamínového džusu.

Pro milovníka sladkých snídaní to bylo vážně za trest. V prvních osmi týdnech jsem musela vyřadit veškerý rychlý cukry (ano, i ovoce) a začít tak snídat slanou (!) snídani, což by dříve absolutně nepřipadalo v úvahu. S přibývajícími týdny mi bylo líp a líp a mohla jsem zase zařadit určité druhy ovoce, jako jsou maliny, borůvky a jahody, které mají poměrně nízký obsah fruktózy. No a výsledek? Asi úplně první a úplně nejdůležitější věc, kterou jsem po těch osmi týdnech odvykání zpozorovala, bylo to, že jsem se cítila o dost líp. Poprvé po třinácti letech jsem nebyla otrokem jídla a cvíčení, ale mohla si říct, kdy a co budu jíst, kolik toho sním a zároveň být maximálně uspokojená tím, co jím.

Začala jsem si konečně užívat toho, že nemyslím z 90% dne na to, že bych si něco dala, a že nemám výčitky za to, co jsem dnes nebo předchozí den snědla. Byl to pro mě úplně nový pocit a ten pocit mi vyhovoval. V tuto chvíli jem již 5 let cukrfree. Už vůbec nevím, co jsou to chutě na sladké, co je to přejídání se a hlavně, co jsou to výčitky a deprese z toho, co sním. Tzv. “cheat days” u mě nenajdete, protože nemám ani důvod dělat si speciální den, kdy bych mohla jíst vše na co mám chuť, protože takovým dnem je každý můj den – avšak bez výčitek! Jím opravdové jídlo, které mi dělá dobře. Nežiju, abych jedla, ale jím abych žila a byla zdravá.

Jmenuju se Janina a jsem jednou provždy cukrfree.