Žampiony, pórek, cibule, špenát, sýr, smetana. Jen tak málo stačí k tomu, aby se z vaší známosti na jednu noc, stala láska na celý život.
Takovouhle snídani mu totiž jen tak nějaká „mojeovesná“ nepřipraví.
Když jsem minulý týden sdílela svůj článek „cukraddict vs. cukrfree„, ani ve snu by mě nenapadlo, že bude mít takovej úspěch. A hlavně, že mi přijde takový neskutečný množství emailu, na který jsem bohužel ještě nestihla odpovědět (ale slibuju, že to brzy napravim).
Spoustu z vás moje myšlenka a nejspíš i fakt, že zrovna v ten den dávali v televizi dokument o tom, jak cukr škodí, zaujala a rozhodli jste se, že s cukrfree začnete taky. Celkem častou otázkou byly moje snídaně a celkově to, co by se jíst mělo a co naopak nemělo. Myslím, že obecný pravidla k tomu, jaký potraviny si vybírat, který jsem ve výše zmíněnym článku uvedla, by vám pro začátek mohly pomoct se orientovat v tom, co je „dobrý“ a co ne. Stačí jen důkladně číst etikety na obalech nebo si na internetu vyhledat obsah fruktózy u potravin, u kterých si nejste úplně jistý.
No ale zpátky k těm snídaním! Od doby, co jsem přestala jíst poslední jídlo v šest večer a hlavně od doby, kdy jsem cukrfree, už nemám stavy, že by první věcí ráno musela být snídaně. Dřív jsem sotva, co jsem otevřela oči, běžela rychle do kuchyně nasypat ovesný vločky do hrnce, zalejt to mlíkem a přidat rozinky jak do pusy, tak do hrnce (víc do pusy). Dokonce se mi často stávalo, že jsem se budila kolem 4 nebo 5 ráno s neuvěřitelnym hladem a chutí k jídlu.
Úplně novym a uspokojujícím pocitem bylo to, že jsem ráno nepotřebovala pravidelnou injekci cukru. Klidně jsem si vstala, zacvičila, připravila snídani, která už byla skoro spíš brunch než snídaně a v klidu si jí vychutnala. Takhle to mam do teď a rozhodně bych neměnila. Proto pokud máte ráno (pro ty, co chodí brzy do práce nejspíš o víkendu) čas, rozhodně vyzkoušejte můj low carb snídaňovej casserole, u kterýho po prvnim soustu zapomenete na to, že jste do teď všude tvrdili, že bez ovesný kaše nemůžete začít den.
Jo a pro ty, co nesledujou můj instagramovej a facebookovej profil, ještě jedna malá vsuvka. Nedávno jsem byla společně s lidma z CANZA (Czech Australian New Zealand Association) sledovat mistrovství světa v rugby, při kterym muj nejoblíbenější a samozřejmě nejlepší tým vyhrál. Přesto, že až na můj rodnej list, národnost v pasu a v občance, a výslovnost, jsem stoprocentní Australanka, v týhle hře fandím Zélandu, protože je nejlepší a má nejhezčí a nejmohutnější hráče (jo, to je dostatečnej důvod). No ale proč, se o tom zmiňuju tady. Nedávno jsem se dozvěděla, že hráči All Blacks, přesně ti, kteří vyhráli letošní mistrovství světa v rugby, jsou na LOW SUGAR, LOW CARB, HEALTHY FAT diet. Myslím, že pro ty, co do teď pochybovali o tom, že by při svym obrovskym energetickym výdeji nezvládli být cukrfree, je to dostatečnej důkaz toho, že zvládli.
Ingredience
6 středně velkých Cremini žampionů (v obchodě i jako Krémové žampiony)
ghí
střední pórek
půlka menší cibule
200 g baby špenátu
půl hrnku strouhaného parmazánu
půl hrnku strouhaného tvrdšího sýra podle chuti ( já použila švýcarský Gruyère)
4 vajíčka od šťastných slepiček
3/4 hrnku tučné smetany (používám double cream z M&S)
himalájská sůl
pepř
Postup
- Troubu předehřejte na 150°C.
- Pro přípravu budete potřebova větší pánev, kterou můžete vložit i do trouby, popř. středně velkou zapékací mísu.
- Na středním plameni rozehřejte ghí, přidejte na slabé plátky nakrájenou cibuli a asi 5 minut restujte.
- Poté přimíchejte na plátky nakrájené žampiony, pórek a společně restujte další 3 minuty.
- Nakonec přidejte špenát a nechte asi tak 2 minuty prohřát.
- Plamen vypněte a na povrch směsi rovnoměrně vyklepněte vajíčka jako volská oka.
- Smetanu smíchejte s parmazánem a tvrdým sýrem, solí a pepřem a celou směs rovnoměrně polijte.
- Dejte na 15 – 25 minut zapéct do trouby, dokud vajíčka nejsou tak akorát hotová.
- Podávejte teplé, posypané parmazánem, popř. zakáplé olivovým olejem.