Jablečný štrúdl byl jedním z mých nejoblíbenějších dezertů, které jsem si myslela, že nikdy nebudu schopná vyrobit v cukrfree verzi, aby se té originální alespoň trošku podobala. Nikdy jsem neměla větší radost z toho, že jsem byla úplně vedle! 🙂

Při rozhovorech často dostávám dotazy, jak moje recepty vznikají. Někdy vzniknou úplnou náhodou, většinou ale vzniknou tak, že trávím večer (nebo dva) tím, že hledám klasické recepty a snažím se vymyslet, jak by šly přetvořit na cukrfree verzi.

A nemyslete si, že se všechny pokusy povedou! Většinou třeba až na třetí pokus. Konkrétně u štrúdlu (i přestože nenávidím vyhazování jídla) bohužel nešlo nic dělat a první pokus musel letět do koše (tak strašně se to nepovedlo). Druhý pokus už jsem proto dělala s opravdu malinkým množstvím, které se docela povedlo a byl z něj takovým malý štrůdlíček připomínající větší rohlík :). U třetího pokusu už jsem si byla jistá v kramflecích a štrúdl se povedl na výbornou!

Pak přichází má nejoblíbenější část – focení receptu! Bohužel se ale v podzimních a zimních měsících často stává to, že recept dokončím až za tmy, takže se mého výtvoru nesmí nikdo dotýkat, protože musí vydržet do dalšího dne.

Další den čekám na to správné světlo a hledám místa v našem domě, které jsem k nafocení receptu ještě nepoužila. Nakonec zjistím, že nejlepší světlo je na stole, nebo v ložnici a fotím opět tam :).

Poté přichází čas výběru a postprodukce fotek. Z několika stovek fotek (na tento recept jsem nafotila přesně 590 fotek) musím vybrat těch pár nej, které upravím. Editace mi většinou trvá pár hodin. Ne zřídka se také stane, že všechny fotky upravím a nakonec je všechny zase předělám, protože zjistím, že je upravuju ve sníženém jasu nebo v nočním režimu a v reálu vypadají úplně jinak.:)

Poté přichází čas na sepsání receptu. Jak už jsem říkala na Instagramu, už od malička jsem měla problém s tím, mít zápisky všechny krásně na jednom místě. Vždy, když jsem se ve škole snažila dělat si krásně barevné poznámky, vydrželo mi to pár stran. Další stránky byly už jen modré, další modré a naškrábané a ke konci už to byly jen nadpisy a útržky vět…

Bohužel to mám podobně i s recepty, a i přestože mám několik krásných sešítků a notesů, které jsem si pořizovala s tím úmyslem, že „tohle už ale vážně je ten, do kterého si budu všechny recepty zapisovat“, mi to bohužel zatím nevyšlo. Recepty si proto při vaření píšu na vše, co se namane. Většinou na takové ty malé trhací papírky, které pak hledám po celém bytě. Psaní receptu na štrúdl jsem ale povýšila tak, že jsem ho psala na jedinou papírovou věc, kterou jsem v tom shonu našla po ruce – papírový pytlík na hovínka z ranního venčení (samozřejmě nepoužitý), který kromě sepsání receptu dobře posloužil i při večerním venčení :).

Recept potom přepíšu na blog a dám mu nějakou formu. Nakonec sepíšu nějaké doprovodné povídání (stejně jako to dělám teď), které stejně nikdo nečte, protože sem většina z vás chodí hlavně pro ten recept :). Pokud jste dočetli až sem, tak vám řeknu jedno tajemství – štrúdl chutná asi o milión procent víc, když se nechá uležet do druhého dne, no a co teprv do třetího! 😛

 

Ingredience

Počet porcí: 12

100 g na jemnou moučku namletých kešu ořechů

100 g přes sítko proseté kokosové mouky

160 g oříškového másla (já použila kešu máslo)

½ lžíce guarové gumy

vanilkový extrakt nebo mletá bourbon vanilka

4 vejce

5 středně velkých bio jablek

Skořice

1-2 hrsti nasekaných vlašských ořechů

Strouhaný kokos na posypání

1 vyšlehané vejce na potření

2 lžíce rozehřátého másla

 

Postup

Troubu předehřejeme na 175°C. Jablka omyjeme, oloupeme a nahrubo nastrouháme. Do nádoby vložíme přes sítko prosetou kokosovou mouku, najemno namleté kešu ořechy a guarovou gumu a promícháme. Přidáme vanilkový extrakt nebo mletou vanilku, vejce, oříškové máslo a pomocí kuchyňského robota propracujeme tak, aby se nám vytvořilo pevné těsto. Z těsta vytvoříme kouli, kterou položíme na nepřilnavý plát nebo na papír na pečení. Kouli těsta k papíru přimáčkneme, překryjeme další plátem papíru na pečení a pomocí válečku těsto vyválíme do cca 0,4cm obdélníkové placky. Poté těsto společně s oběma papíry opatrně přetočíme na druhou (původně spodní) stranu a horní plát papíru sundáme. Nastrouhaná jablka zbavíme přebytečné tekutiny a rovnoměrně poklademe těsto asi tak 2 – 3 cm od okraje. Jablka posypeme skořicí podle chuti (já třeba dávám opravdu hodně skořice:), nasekanými vlašskými ořechy, kokosem a rovnoměrně zalijeme rozehřátým máslem. Pomocí papíru na pečení, který leží pod těstem začneme závin opatrně rolovat. Okraje poté zahněte směrem nahoru a rukama těsto jemně přimačkávejte, aby se závin držel i při pečení. Hotový závin, přemístíme i s papírem na pečení na plech, poté jej potřeme našlehaným vajíčkem, vložíme do trouby a pečeme 25–30 minut. Doba pečení se může lišit podle tloušťky těsta a typu trouby. Po upečení závin zabalíme do papíru na pečení a poté do utěrky a necháme ho takto vychladnout.

Moje tipy:

Závin můžete zasypat kokosovou moukou a vytvořit tak efekt moučkového cukru. Sama mouka je nasládlá, takže dezert ještě trošičku osladí. Stačí však opravdu jemný poprašek.

Pokud máte rádi rumovou příchuť, přidejte do jablkové směsi pár kapek kvalitního rumu.

Kokosová mouka může mít různý obsah vlákniny – čím více vlákniny, tím více tekutiny nasaje. A naopak, čím méně vlákniny, tím méně tekutiny budete potřebovat. Já použila kokosovou mouku s obsahem vlákniny kolem 40 %. Pokud vaše těsto bude příliš lepkavé, přidávejte po troškách kokosovou mouku. Naopak, pokud se bude těsto drolit, zkuste přidat více tekutiny, např. jeden žloutek.

Guarovou gumu seženete v obchodech se zdravou výživou nebo na internetu. Jedná se o rozpustnou vlákninu ze semen rostliny druhu Cyamopsis tetragonolobus, která u bezlepkových mouk plní funkci lepku. Pokud jste nikdy dříve guarovou gumu nejedli, zkuste si špetku rozpustit ve lžičce s vodou a vyzkoušejte, jak na ní budete reagovat. Větší množství guarové gumy může někomu působit trávicí obtíže, pokud na ní není zvyklý (nebo má problémy s trávením). Nicméně v receptu používáme opravdu malé množství, proto by ve většině případů neměla dělat problém. Štrúdl můžete vyzkoušet i bez guarové gumy, bohužel však hrozí, že se těsto bude trhat.

Jablečný štrúdl můžete také podávat s domácí šlehačkou a horkýmí jablky se skořicí.

Dobrou chuť! 🙂

Vaše

 

 

285

Podobné články

27 comments

Odpovědět

Zdravím, náhodou ctu celé vaše povídání…..recept pecka.

Odpovědět

Jé Janinko, to mám radost! 🙂 tak pak dejte vědět, pokud se do něj pustíte! 🙂 pěkný den! J.

Odpovědět

Jani, to je opět nádhera!! <3 U každého receptu si vždy užívám i Tvé povídání a vždy mě velmi zajímalo, jak to celé probíhá. 590 fotek u jednoho receptu je pecka. Samozřejmě je vidět, jak to máš neskutečně vymazlené, ale to číslo je přece jenom trošku překvapivé :D. Hned jak mi dorazí čerstvá várka kešu mouky, na recept se vrhnu. Děkuji a přeji krásný podzim :-).

Odpovědět

Ivetko, moc děkuji za milá slova a za to, že čteš až do konce! :)) Já právě vždycky nafotím raději víc fotek, aby bylo z čeho vybírat. Nakonec jsou dobré tak 3-4 ale zbytek stejně uložím do počítače, kdyby se náhodou hodily 😀 tak ať se štrudl vydaří! <3

Odpovědět

Já taky vždycky čtu celé povídání! Je to jak pohádka s dobrým (mňam) koncem 😉
Co místo guarove gumy psyllium? Mohlo by to mit stejnou funkci?
Děkuji za recept. Na štrůdl jsem už nějakou dobu intenzivně myslela 😃
Jana

Odpovědět

Janinko, dá se použít buď ta guarová nebo xanthanová guma. Případně namletá lněná semínka, ale pak bych dala trošku mín kešu úměrně k množství lněných semínek. Nebo případně trošku toho psyllia ale s tím nemám zkušenosti bohužel. Já bych to možná hecla i bez toho a jen si s tím dala větší práci to zabalit 🙂

Odpovědět

Boží! Čtení i recept 🙂 Mně právě vždycky baví ten příběh k tomu… Píšete to vtipně a s nadhledem, kolikrát se v tom najdu, fakt se vždycky pobavím 🙂 Štrúdl určitě vyzkouším, vypadá to hodně lákavě. Díky za recept.

Odpovědět

To je prispevek plny odhaleni! To me vzdycky bavi takovy pohled do zakulisi. Diky za nej i recept. Ja bohuzel nejsem nejlepsi pekarka muj strudl na instagram nepujde dost se mi pri rolovani rozpadl asi jsem to moc vyvalela a mela tlustou vrstvu jablek. Chtela jsem se zeptat kdyz pises ze davas vanilku tak tam tak ulejes z toho vanilkoveho extraktu? Nikdy nevim jestli toho dat lzicku nebo lzici tak tam pokazde cmrdnu a nikdy to moc vanilkove nechutna. Mam doma to tvoje perpetum vanille:) Diky!

Odpovědět

Dančo, děkuji za komentář! 🙂 já tam taky vždyck cmrndnu jak mi to vyjde, každý extrakt je jinak silný tak se bohužel nedá říct kolik přesně kapek. Pokud máš slabší, tak zkus příště cmrdnout více 😀 A nevadí, že není fotogenický, hlavně že je dobrý! :)) měj se fajn! J.

Odpovědět

Souhlasím s ostatními, také čtu do konce. Vlastně se přiznám, že se kolikrát spíš těším na povídání, než na recept samotný! :))

Odpovědět

Jéé, tak to je milý! :)) tak to já si budu dávat příště více záležet! 🙂

Odpovědět

Krásné fotky a oceňuji tu práci na tvorbě receptu 👍 prosím, jakou funkci v receptu má oříškové máslo? Lze nahradit? Děkuji

Odpovědět

Krásný den! 🙂 moc děkuji za zprávu a za pochvalu fotografií. Oříškové máslo drží těsto pohromadě a vytváří takovou konzistenci těsta, se kterou se dá potom dobře pracovat při válení a následném motání strúdlu, takže v tomto případě bych jej určitě ničím nenahrazovala. Pokud máte doma výkonnější micér, můžete si kešu oříšky namixovat doma místo kupovaného kešu másla 🙂 Krásný den přeji! J.

Odpovědět

Děkuji za skvělý recept i povídání, vždy si to užívám až do konce 🤗 chtěla bych se zeptat, jestli se dá těsto třeba i zamrazit?? Úplně si představím mít ho třeba po ruce na Vánoce a jen doplnil jablicka?? Děkuji, výborný, těším se na zítřejší snídani 😊

Odpovědět

Verunko nezkoušela jsem ale zkusím a dám vědět! 🙂

Odpovědět

Upečeno! Bez guaranové gumy a taky to šlo. A je to famózní! Na štrůdl už myslím věky a konečně použitelný recept. Moc díky! A povídání čtu vždycky taky 😉

Odpovědět

Super!! moc děkuji za feedback, já si vždycky říkám, že to zkusím bez, ale vždycky potřebuju aby se zrovna tenhle kousek povedl 😀 tak jsem moc ráda, že jste to vyzkoušela za mě! 🙂

Odpovědět

Recept vyoada super. Šlo by místo kesu použít mandle a mandlové máslo?

Odpovědět

Dobrý den, ano určitě by to šlo zaměnit 🙂

Odpovědět

Odkaz na kokosovou mouku nefunguje – na Rohlíku ji nemají. Jaká je to prosím značka mouky? Mají tam jen Allnatura. Děkuji za pomoc.

Odpovědět

Je to allnatura! 🙂

Odpovědět

Janino, ja taky vzdy vsecko poctivo ctu! Nekdy i opakovane.

Rychly dotaz – slo by nahradit kesu moucku mandlovou mouckou? Kesu maslo jsem sehnala, ale kesu mouku ne a vykonny mixer bohuzel nemam.

Nebo se ta chut mandli a kesu bude bit?

Odpovědět

Jasně, určitě to jde nahradit mandlovou moukou, to není problém! 🙂

Odpovědět

Dobrý den Jani,
je to asi 14 dní co jsem si od vás objednala obě kuchařky a sem nadšena. Ale jako první dezert od Vás jsem zkusila je právě štrůdl.. A musím uznat, že byl senzační, sladký a přesto bez přidaného cukru:-) jen jsem se trochu prala s válením placky ale to se časem podá..

Odpovědět

Dobrý den, Jani, těsto se při rolování bohužel potrhalo i při použití guarové gumy:-( ty největší díry jsem se snažila “zalátat” s pomocí kešu másla, které mám celkem husté a tuhé, ale možná to ani nebylo potřeba – naštěstí vyteklo jen minimum šťávy a nic není ztraceno. Štrúdl (jak to, že se nepíše kroužek když je to uprostřed slova??) nechávám uležet přes noc, jelikož taky čtu příspěvky celé a nejlépe pokaždé znovu, když podle nich vařím/peču opakovaně:-) a myslím, že ráno už nebudu moct dospat, abych ochutnala… díky za recept!

Odpovědět

Tak u nas bohuzel leti do kose 🙁 Vubec se mi to nespojilo, byla to neforemna vajckova placka, docela hodne tekuta. Takze nic. Dala jsem to pect jako placku s jabkama. Chjo. Jinak vase recepty jsou fajn. Ale tohle bohuzel 🙁

Odpovědět

Dobrý den, Jani,

to mě moc mrzí, že se těsto nepovedlo. Jediné, kde podle mě mohl být problém, je kokosová mouka. Jakou značku jste prosím použila? Nebo mě napadá, zda jste místo mouky nepoužila strouhaný kokos? Snad se příště podaří!

Mějte se fajn,

Janina

Odpovědět

Váš email nebude publikován. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..