KEEP CUKRFREE AND CURRY ON!
Po návratu ze Seychel jste nemohli čekat nic jinýho, než že připravim nějaky pořádný seychelský jídlo. No a protože kreolský curry je nejen cukrfree, ale i jedním z nejčastějších jídel, který najdete v každý lepší i horší restauraci na Seychelách, tak nebylo moc těžký uhodnout, jakej recept pro vás připravím.
Za ty dva týdny jsme v tropickym ráji vyzkoušeli nespočet různých druhů curry, od kuřecího přes chobotnicový a krevetový, levný i super drahý. No a hádejte, který z těch všech za celou dobu bylo to nej? Přece to, který jsme na poslední chvíli (15 minut před boardingem) objevili na letišti ve Victorii. Nejen že tohle chicken curry bylo vážně to nejlepší, co jsme z kreolský kuchyně ochutnali, ale jak byste nejspíš čekali, bylo i nejlevnější. Běžně se cena za curry s rýží, kterou jsme vždy předem zdvořile odmítli, pohybovala kolem 250 rupií (500 korun), v dražších restauracích i kolem 400 rupií (800 korun), ale tohle naprosto dokonalý curry vyšlo na neuvěřitelných 60 rupií (111 korun). Alespoň příště víme, kam na nejlepší večeři ve městě – do odletový haly na letiště.
Nejčastějším jídlem Seychelanů je ryba. Buď s kreolskou nebo s curry omáčkou. Ale ty jejich ryby, to nejsou jen tak ledajaký ryby. Většina curry je vyráběna ze snapera, což je velká červená ryba, jejíž maso je tak pevný, že byste si ho klidně spletli s kuřetem a hlavně není vůbec cítit jako ryba. Zkoušeli jsme i curry z tuňáka a mečouna, který se dají na trhu ve Victorii koupit super levně, ale snaper byl snaper.
Tím, že jsme měli možnost vařit si sami, jsme často chodili i nakupovat. Na Seychelách jsem nebyla poprvé, ale vzhledem k tomu, že jsme vždy bydleli ve vile, kde nám kuchař vařil snídaně a večeře, jsem neměla moc přehled o tom, kde nakupovat. Po prvním nákupu v jednom ze dvou větších supermarketů, který na Mahé jsou, jsme si řekli, že musíme najít něco levnějšího. Za vodu, olivovej olej, trochu zeleniny, vajíčka, six pack SeyBrew a rum Takamaka pro Adama (okay, ten byl asi nejdražší) jsme zaplatili tři tisíce korun, což bylo asi tolik jako večeře v nějaký lepší restauraci. Naštěstí plánem na další den byla návštěva místního trhu ve Victorii, kde rybáři denně (kromě neděle) přiváží čerstvě vylovený ryby a ostatní místní prodávají nejrůznější druhy ovoce a zeleniny. Na trh ve Victorii jsme od tý doby chodili skoro denně, nakupovali ryby, obrovský avokáda a kokosy, rajčata a bok choy a hlavně tyhle malinkatý krásně fialový lilečky, který chutnaly báječně, a který jsme potom cpali vážně do všeho ( i do ranních omelet).
Kromě ryb a zeleniny jsme na trhu nakoupili spoustu druhů koření jako turmeric, směsi na curry, garam masala, pravou voňavou skořici a skořicový listy, asi milion vanilkových lusků a moji milovanou vanilkovou esenci.
Ale o trhu a hlavně o Seychelách vám napíšu jeden extra článek, proto si nechci vystřílet všechny náboje hned na receptu na curry. Nicméně tenhle recept je mnou ozkoušenej několikrát na Seychelách a jednou doma v Praze, kam jsem si dovezla všechno koření a nádherný vzpomínky na večery s curry ( a s Adamem) a musím říct, že čím častěji ho dělám, tím víc ho miluju (to curry).
Co se přílohy týče, na Seychelách, jak tomu tak většinou bývá, podávají curry s rýží. To pro nás naštěstí nebyl až takový problém a to proto, že jsme curry a přílohu dostali vždy v oddělených mističkách, takže jsem jedla curry lžící rovnou z misky a bylo ho vždycky dost. Kromě rýže k němu podávali chutney z mrkve a manga, který bohužel není úplně cukrfree a občas i zeleninový salát. My si k němu vždy připravili bok choy na másle nebo ho jedli jen tak. Do pravýho seychelskýho curry přidávají kromě brambory, kterou já vynechávám, i lilek. Orestovanej lilek dodá curry báječnou chuť a žádná příloha tak ani není potřeba. Čerstvej koriandr je pak nutností, bez který se u nás už neobejdem.
Ingredience
500g kuřecích prsou, popř. pevnějšího rybího masa nebo krevet
1 středně velká cibule
2 středně velká rajčata (nakrájená na kostičky)
1 lilek (nakrájený na kostičky)
3-4 stroužky česneku
1 lžička zázvoru
3 lžičky kurkumy
3 lžíce curry koření
2 lžíce garam masala koření
2 skořicové listy
čerstvý koriandr
500ml kokosového mléka
půlka citrónu
himalájská sůl
pepř
ghí nebo kokosový olej
Postup
- Do menší misky přidejte všechno suché koření a důkladně jej promíchejte.
- Do další misky vložte na kostičky nakrájené maso a posypte jej solí, pepřem a 1/3 koření a vše promíchejte.
- Na pánvi rozehřejte ghí a na středním plameni restujte na kostičky nakrájený lilek dokud nezměkne. Poté ho přendejte na talíř.
- Na pánvi s rozehřátým ghí osmahněte cibulku, přidejte maso a restujte po dobu 1-2 minut. Poté přidejte část česneku (2 nasekané stroužky) a společně orestujte.
- Do většího hrnce vložte všechny ingredience (kromě lilku a koriandru) a vše zalijte kokosovým mlékem a dobře promíchejte.
- Směs přiveďte k varu a na mírném plameni nechte 1 až 1,5 hodiny probublávat.
- Nakonec přidejte orestovaný lilek a čerstvou šťávu z půlky citrónu, důkladně promíchejte a nechte chvíli (2-3 minuty) společně povařit.
- Odstraňte skořicové listy a podávejte s čerstvým nasekaným koriandrem.