Buddha Bowl je mísa všeho, co dům dal. Přesně takhle se začala nazývat mísa plná samých dobrůtek jako čerstvá a pečená zelenina, houby, grilovaný sýr, semínka, oříšky, luštěniny nebo taky rýže. Je to prostě takový krásný, úhledně srovnaný, pestrobarevný salát! 🙂

Když mě Makro požádalo o recept z rajčátek a salátů z Farmy Ráječek u Brna, která do Makra zeleninu dodává, hned mě napadlo, že mám konečně skvělou příložitost vyzkoušet tuhle krásnou a pestrobarevnou mísu. Co si budeme povídat, člověk si asi takhle krásnou buddha bowl sám pro sebe v pondělí večer po práci asi nepřipraví. Pokud ale budete chtít překvapit návštěvu nebo třeba partnera nádherným mixem zeleniny a sýra, buddha bowl je skvělou volbou, která zaujme každého (a to nejen na pohled).

Pokud jste sledujete můj Instagram mohli jste před pár týdny vidět i exkurzi právě na milou, malou, rodinnou farmu Ráječek u Brna. S pěstováním zeleniny začala rodina Sklenářů už před 20 lety a navázala tak na rodinnou tradici z předválečného období. Na farmě pěstují saláty (a to až 23 různých druhů), a letošní sezónu poprvé také rajčata ve fóliovnících.

Co mě ale hodně zaujalo bylo to, jakou metodou se zde rajčata pěstují. Metodě se říká tzv. „hydroponická“, kdy jsou rostlinky rajčat místo půdy v živném roztoku a substrát zde slouží pouze jako opora pro kořeny. Takovým pěstováním se riziko napadení rostlin škůdci a plísněmi blíží nule, naopak velmi dobře rostliny z hydroponie získávají živiny.

To zajišťuje vyšší šetrnost vůči životnímu prostředí. Navíc, pokud by se rajčata pěstovala místo fóliovníku běžně na poli, byla by spotřeba vody až o 80 % vyšší! Na farmě se proto při celém procesu pěstování nepoužívají herbicidy a proti škůdcům pomáhá biologická ochrana ve formě malých mušek, které chrání rostlinky rajčat před škůdci. Při pěstování se také využívá veškerá dešťová voda zachycená z povrchu fóliovníku.

Malé, za to účinné mušky nejsou jediným hmyzem, který ve fóliovnících najdete. Kromě nich totiž obývají fóliovníky i malí, roztomilí čmeláci, kteří opylují kvítky rostlinek rajčat. Narozdíl od včel medonosných, které by v uzavřeném prostoru neprospívaly, jsou čmeláci takoví domácí „povaleči“ a dokáží se přizpůsobit jakémukoli uzavřenému prostoru, což včelky nedokážou. A tak si tam líně poletují, bzučí a opylují. 🙂

I když farma Ráječek nemá certifikaci BIO, může se pyšnit alespoň certifikací IPZ, což znamená produkci zeleniny vysoké kvality, která dává přednost ekologicky přijatelným metodám a minimalizuje vstupy agrochemikálií s nežádoucími vedlejšími účinky 🙂 .

Já tedy nevím, jak vy, ale osobně, když v nějakém obchodě vidím produkty pod privátní značkou daného obchodu, často očekávám nějaké nekvalitní a levné produkty. U Makra jsem ale už po několikáté příjemně překvapená (nejprve u ořechů, potom u čokolády, která vzniká v úžasné čokoládovně Lyra na Slovensku a teď u zeleniny z malé rodinné farmy Ráječek). Často se totiž pod jejich privátní značkou skrývají skvělé produkty nějakého menšího lokálního dodavatele.

Jak už jsem psala výše, k sladkým rajčátkům a křupavému salátku od rodiny Sklenářů, jsem přidala další své oblíbené ingredience a vznikla z toho tzv. „Buddha Bowl“. Když jsem hledala původ tohoto názvu, zjistila jsem, že se míse se vším, co dům dal, začalo takto říkat právě na základě mísy, ze které jedl Buddha. Ten prý nosil mísu všude, kudy chodil. Místní mu údajně do mísy vkládali různé druhy jídla „co dům dal“ jako dar. Buddha nakonec snědl vše, co dostal. Z toho prý vznikl název Buddha Bowl – tedy velká mísa všeho, co bylo k dispozici a čeho měli lidé dost na to, aby se podělili. Těžko říct, co je na tom pravdy a jaké ingredience se v té originální míse nejčastěji vyskytovaly. Ať už se ale tahle mísa dobrot jmenuje jakkoli, chutná pořád stejně úžasně! 🙂

Dominantou mísy je nádherně zbarvená řepa, kterou jsem také sehnala také v Makru. Pokud nějakou ingredienci nemáte v oblibě nebo naopak máte nějaké oblíbené ingredience, které vám v Buddha Bowl chybí, určitě je můžete přidat, jelikož v tomto případě se fantazii meze nekladou! 🙂

Přidat můžete například ještě do zlatova orestovanou květákovou rýži, luštěniny jako jsou fazole nebo cizrna, či fermnetovaný hummus! 🙂 Určitě nevynechte ani houby enoki, které v receptu najdete. Takto orestované chutnají opravdu famózně a občas si je orestuji na pánvi jen tak na chuť! 🙂

 

Ingredience

Na 2 porce

300 g rajčat Metro Chef z farmy Raječek

Pár listů salátu Lollo Rosso Metro Chef z farmy Raječek

Avokádo

1 středně velká řepa

Hrst růžiček květáku

3 ředkvičky

1/3 menší máslové dýně

Hrst nasekaného červeného hlávkového zelí

100 g hub enoki

200 g halloumi sýra

Hrst čerstvého koriandru

Černý sezam

Nerafinovaná mořská sůl

Ghí nebo olivový olej

 

Na majonézu

Všechny ingredience by měly mít pokojovou teplotu

1 žloutek

1 lžička hořčice bez cukru

1 lžička citrónu

¼ lžičky římského kmínu (lze vynechat)

Špetka nerafinované mořské soli

¼ hrnku olivového oleje Metro Chef

 

Troubu předehřejeme na 180 °C. Řepu a dýni oloupeme a nakrájíme na plátky nebo na menší kostičky. Do nádoby na pečení vložíme řepu, dýni a květák, pokapeme rozehřátým ghí a pečeme po dobu 35–45 minut. Doba pečení se může lišit v závislosti na typu trouby a velikosti kousků zeleniny. Na pánvi s rozehřátým ghí orestujeme houby enoki do zlatova. Poté houby vyndáme a přemístíme na připravený talířek a do pánve přidáme na kostky nakrájený halloumi sýr, který opět restujeme do zlatova. Rajčata nakrájíme na čtvrtiny, salát nasekáme, avokádo oloupeme a nakrájíme na slabé plátky, stejně tak ředkvičky nakrájíme na slabší plátky. Do větší mísy vyskládáme všechny čerstvé ingredience, poté přidáme pečenou zeleninu, restované houby a sýr, posypeme koriandrem, černým sezamem a solí, pokapeme olivovým olejem a společně s majonézou podáváme.

Majonéza:

Do vyšší nádoby vložíme žloutek pokojové teploty. Přidáme hořčici, římský kmín, citron a sůl a pomocí metličky promícháme. Po kapkách přidáváme olivový olej tak, že vždy přidáme pár kapek, které do směsi ručním šlehačem zašleháme, poté přidáme další a opět zašleháme. Takto postupně zašleháme celé 4 lžíce olivového oleje, dokud nám nevznikne hladká majonéza.

Tip:

Do Buddha Bowl můžete přidat další své oblíbené ingredience jako jsou fazole, čočka, cizrna, hummus, nebo třeba oříšky či květákovou rýži.

Dobrou chuť!

Vaše

 

 

207

Podobné články

Odpovědět

Váš email nebude publikován. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..