Teplý marocký krém s kozím sýrem provoní vaší kuchyni, zahřeje vaše bříško a zanechá žluté skvrny na vašem oblíbeném tričku.

Z poslední polévky z pečenýho květáku mi zbylo doma ještě pár ingrediencí. Navíc na mě tak trochu něco leze a tak jsem se rozhodla, že zbylej květák a vývary, který mám v ledničce, přeměním na něco, co má trochu říz. A přesně takhle vznikla polívka, jejíž pracovní název je „oranžová polívka“, a jejíž oficiální a o trochu honosnější název je „Marocký krém s kozím sýrem“.

Asi jste si všimli, že se často zamiluju do nějakých ingrediencí nebo do jejich kombinace a pak je cpu do všeho. Stejně jako to mám teď s kurkumou, římským kmínem a skořicí, který se často používají v marocký kuchyni. Což je taky důvod, proč krém nazývám marocký – právě kvůli použitému koření.

Často mi chodí dotazy, týkající se různých ingrediencí. Teda hlavně dotazy na to, kde ingredience sháním. Rozhodla jsem se proto, že pod každým receptem budu psát tipy na to, kde ingredience sehnat, popř. na to, čím je nahradit.

Zároveň chci napravit další nedostatek (kromě toho, že mi tu chyběly polívky :)) a to ten, že neuvádím počet porcí. Nikdy jsem porce neuváděla, protože tak nějak předpokládám, že každý sní jinak velkou porci, takže třeba Adamova porce jsou dvě Janininy porce. Zároveň taky proto, že podle množství jednotlivých ingrediencí lze více či méně odvodit, jaké množství jídla nakonec vznikne. Nicméně od teď budu psát i počet porcí, a abychom si rozuměli, bude to počet Janininých porcí (tedy polovina porcí Adamových). 🙂

Za pár dní se chystám po 3 letech zpátky „domů“ do Austrálie, tak si asi dovedete představit, jak natěšená a nervózní z toho jsem. Zatím nemám sbaleno, ale půlku povolený váhy už zabírají kuchařky, který s sebou vezu pro vás, kteří žijete v Austrálii a knížku jste si objednali, ale taky jako dárek pro přátele a pro své australské „rodiče.“ Zároveň se taky porozhlídnem po ideálním místě pro naší novou cukrfree restauraci, tak doufám, že se (když nám to vyjde) někdy zastavíte! 😛

Abych nezapomněla. Ve spolupráci s Hančou z novetelo.cz  jsme pro Vás připravily dvoudenní kurz nízkosacharidového stravování, který proběhne ve dnech 25. a 26.3. Dozvíte se, co je ketogenní strava a proč je pro tělo přirozenější pálit tuk namísto cukru. Jaká mylná dogmata se tradují a proč se nebát cholesterolu, tuku ani soli. Dále vám Hanča prozradí, jak naše tělo ovlivňují geny a jak s nimi můžeme pracovat, které hormony jsou klíčové pro udržení hmotnosti a jaký vliv na ně má jídlo, sport, spánek a stres. Ukážeme si také praktické uvedení nízkosacharidové stravy do běžného života. Jaké vhodné potraviny nakupovat (a kde), jak si je vařit, kde se najíst v restauraci a na cestách a jak nahradit sladké a přílohy. Já sama vystoupím na kurzu jako host s cca hodinovou přednáškou o svých zkušenostech s low carb životním stylem. Více informací najdete a přihlašovat se můžete tady 🙂 Jo a zbývá už jen 10 volných míst :).

 

No a už tradičně připomínám, že Cukrfree Kuchařky s osobním věnováním (s láskou) pro vás, můžete ještě celý týden objednávat přesně tady! Další možnost bude až v půlce března, tak to nepropásněte! 🙂

 

Ingredience

1 středně velký květák

1 červená paprika

1 palička česneku

1 mrkev

1 lžička kurkumy

2 lžičky mletého římského kmínu

1,5 lžičky mleté skořice

1/3 lžičky kajenského pepře (přidejte více, pokud máte rádi ostřejší polévky:)

2 lžičky mleté papriky

1 lžíce lístků čerstvého tymiánu (1/2 lžíce sušeného tymiánu)

750 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru

2 hrnky kokosového mléka

1 lžička šťávy z citronu

ghí

himalájská sůl

pepř

Na servírování:

nasekaný čerstvý koriandr

kozí (nebo ovčí) sýr feta

nasekaná chilli paprička

Počet porcí:

6 – 7 porcí

Postup

Česnek lze připravit buď v troubě (cca 40 minut) nebo na pánvi (cca 15 minut)

Trouba:

Troubu předehřejte na 195°C. Z paličky česneku oddělte jednotlivé stroužky, odstraňte přebytečné slupky (avšak česnek neloupejte). Stroužky vložte do menší nádoby na pečení, pokapejte rozehřátým ghí, přiklopte a vložte do předem vyhřáté trouby. Pečte cca 40 minut, dokud česnek nezměkne. Poté česnek nechte vychladnout. Jednotlivé stroužky potom oloupejte, vložte do menší misky a rozmačkejte.

Pánev:

Z paličky česneku oddělte jednotlivé stroužky, odstraňte přebytečné slupky (avšak česnek neloupejte). Poté vložte česnek na pánev (bez oleje) a na mírném plameni restujte cca 15 minut, dokud slupky nezačnou tmavnout a česnek uvnitř měknout. Občas s pánví zatřeste, aby se česnek orestoval rovnoměrně. Poté česnek nechte vychladnout. Jednotlivé stroužky potom oloupejte, vložte do menší misky a rozmačkejte.

Do většího hrnce s rozehřátým ghí přidáme na menší kostičky nakrájenou červenou papriku, promícháme a restujeme 3-5 minut, dokud paprika nezměkne. Poté přidáme na menší růžičky nakrájený květák a na kostičky nakrájenou mrkev a promícháme. Přisypeme všechno koření, osolíme, opepříme a dalších 5 minut společně restujeme. Poté vlijeme vývar, promícháme, překryjeme pokličkou a na mírném plameni necháme probublávat 30 – 40 minut, dokud nám květák a mrkev nezměkne. Následně přidáme kokosové mléko a česnek, promícháme a ještě 10-15 minut společně na mírném plameni bez pokličky povaříme. Poté odstavíme hrnec z plamene a pomocí tyčového mixéru polévku důkladně rozmixujeme. Pokud používáte umělohmotný nástavec na mixér, nechte polévku vychladnout a až poté mixujte. Na závěr vrátíme polévku na střední plamen, přidáme šťávu z citrónu, krém promícháme, případně dochutíme kořením nebo dosolíme/dopepříme a necháme ještě 5 minut prohřát. Hotový krém podáváme teplý, posypaný čerstvým koriandrem, nalámaným kozím sýrem feta, nasekanou chilli papričkou, zakápnutý olivovým olejem.

Moje tipy:

Pokud nejste takoví milovníci skořice jako já a vadí vám její výrazná chuť v pokrmech, přidejte pouze jednu lžičku.

Pokud se vám nechce vařit s vývarem, nenahrazujte ho instatní kostkou. Já sama polévku vařila z kupovaného vývaru od “Konečně vývar”. Ušetříte tak spoustu času, ale ne na úkor kvality.

U mléčných výrobků dávám přednost těm z kozího mléka. Kozí feta sýr kupuji v Praze na Letné v obchodě s řeckými specialitami. Pokud však kozí sýr neseženete, můžete ho bez problemů nahradit fetou z mléka ovčího, který je k dostání ve většině obchodů s potravinami.

Koriandr má specifickou chuť a nechutná každému. Na světe existují zásadně dvě skupiny lidí – ti, kteří ho milují a ti, kteří ho nenávidí. Proto se raději předtím, než někomu koriandrem posypete polévku, informujte, do které skupiny váš host patří. 🙂

Dobrou chuť!

Vaše

71

Podobné články

6 comments

Odpovědět

hrozně bych brala cukrfree restauraci tady v Česku. Nebo alespoň eshop na zákusky a tak (a nemyslim tim různý raw věci, akm se dává med a javorovej sirup a tak.. :-/ )

Odpovědět

A na Zeland se nechystas?:) Sice jsem si uz pres svou mamku tvoji knizku objednala, ale cekam na ni pres 7 tydnu..asi se nekomu z customs na imigracnim zalibila a ted zkousi zkousi tvoje recepty misto me:/

Odpovědět

Haha, to by na customs museli být Češi 😀 ale posílala jsem knížku do Austrálie v listopadu a dorazila až minulý týden, tak snad ta Tvá taky brzy dorazí! 🙂 Já vždycky v Austrálii čekala na balíčky 3 měsíce :/ Zéland bohužel nestíháme, jedeme do Tasmánie. Ale zase bych se na něj brzy zajela podívat <3

Odpovědět

Dokonalý recept!!!! Přidávám do těch, kreré budu dělat každý týden :))
Díky!!!

Odpovědět

Absolutně vynikající polévka! Hrozně nám chutnala a protože jsem jí udělala plný hrnec, vzala jsem i kolegyním do práce a všechny se olizovaly!!! A druhý den byla ještě lepší než ten první den!

Odpovědět

Je vážně skvělá

Odpovědět

Váš email nebude publikován. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..