Připravte si kapesníčky na smrkání a na slzy, protože tahle Taco polívka rozbrečí a roznudlí i ty největší tvrďáky!

Pravidlo číslo jedna zní: „Nikdy ode mě nechtějte uvařit cokoli, čehož ingrediencí jsou chili nebo jalapeno papričky!“

Proč? Protože jsem během svýho vaření zjistila, že mám nějakej problém s vnímáním pálivosti jídel. Jídla, který jsou pro mě tak akorát pálivý nebo nepálivý, a na kterých si s úsměvem na tváři pochutnám, Adam s kapesníkem v ruce a se slzama očích sice sní, ale že by si to užil, se říct nedá.

Nikdy jsem tuhle skutečnost nebrala nijak vážně a řekla si, že Adam je prostě jenom citlivka, a že přehání. Vždyť i kafe, který si koupíme ve stejnou dobu, se stejnou teplotou, já mám už dávno v sobě, zatímco Adam pořád fouká a fouká, protože by si jinak spálil jazýček.

Nicméně mi začalo chodit víc a víc zpráv s tím, že recepty jako Chilli con Carne, Chili s trhaným kuřetem nebo právě tahle moje polívka, jsou sice moc dobrý, ale že máte co dělat, aby vám při jejich jezení neshořela pusa.

Navíc jsem tenhle víkend pozvala na večeři babičku s dědou, kteří si přáli, abych jim uvařila Chili, protože ho prý jedl Columbo (ten ze stejnojmenýho seriálu, na kterej jsme s dědou každej den koukali) snad v každym dílu. Těsně před tim, než měla babička s dědou dorazit, jsem dala Adamovi chili ochutnat, abych věděla, jestli „to nechce přisolit.“ Výraz v jeho očích mluvil za vše. Ten večer jsem si uvědomila, že problém je nejspíš u mě (ba ne, pořád si myslím, že ostatní jsou jen velký citlivky), a že bych vás před přípravou svých receptů měla upozornit na to, že můžou pálit víc, než byste čekali. Proto raději všechny moje pálivý recepty berte s rezervou a přidávejte kajenský pepř, chili nebo jalapeno papričky postupně, dokud nedosáhnete pro vás příjemný pálivosti. 🙂

Abych nezapomněla. Ve spolupráci s Hančou z novetelo.cz  jsme pro Vás připravily dvoudenní kurz nízkosacharidového stravování, který proběhne ve dnech 25. a 26.3. Dozvíte se, co je ketogenní strava a proč je pro tělo přirozenější pálit tuk namísto cukru. Jaká mylná dogmata se tradují a proč se nebát cholesterolu, tuku ani soli. Dále vám Hanča prozradí, jak naše tělo ovlivňují geny a jak s nimi můžeme pracovat, které hormony jsou klíčové pro udržení hmotnosti a jaký vliv na ně má jídlo, sport, spánek a stres. Ukážeme si také praktické uvedení nízkosacharidové stravy do běžného života. Jaké vhodné potraviny nakupovat (a kde), jak si je vařit, kde se najíst v restauraci a na cestách a jak nahradit sladké a přílohy. Já sama vystoupím na kurzu jako host s cca hodinovým povídáním o svých zkušenostech s low carb životním stylem. Více informací najdete a přihlašovat se můžete tady 🙂 Jo a zbývá už jen 5 volných míst :).

Ingredience

500 g mletého hovězího masa (nejlépe free range)
1 větší červená cibule
1 červená paprika
1 zelená paprika
4 stroužky česneku
1 lžička oregána
1 lžíce mletého římského kmínu
1,5 lžičky mleté papriky
1/2 – 1 lžička chilli 🙂
3 lžíce najemno nakrájených jalapeno papriček
1 konzerva černých fazolí (cca 290g)
2 konzervy krájených rajčat
800 ml hovězího vývaru (použila jsem vývar od Konečně vývar)
ghí nebo avokádový olej
himalájská sůl
pepř

Na servírování:

strouhaný čedar
zralé avokádo
zakysaná smetana
čerstvý koriandr

Počet porcí:

6 – 7 porcí

Postup

Ve větším hrnci na rozehřátém ghí restujeme cca 5 minut najemno nakrájenou cibuli společně s mletým masem. Poté přidáme na kostičky nakrájenou červenou a zelenou papriku, jalapeno papričky a společně restujeme další 3 minuty. Přidáme oregáno, římský kmín, mletou papriku a chilli, vše promícháme a na středním plameni restujeme dalších 5 minut. Poté vlijeme vývar a krájená rajčata, promícháme a pod pokličkou na mírném plameni vaříme dalších 30 minut. Mezitím si najemno nasekáme česnek. Poté do polévky přidáme propláchnuté fazole, česnek, pepř a sůl, promícháme a ještě 15 minut bez pokličky na mírném plameni společně vaříme. Hotovou polévku podáváme posypanou čedarem, na kostičky nakrájeným avokádem, nasekaným koriandrem s lžící zakysané smetany.

Moje tipy:

Při přípravě nezapomeňte nechat česnek alespoň 5 minut po tom, co ho nakrájíte, odležet. Umožníte tak uvolnění alicinu – účinné látky, která patří mezi nejsilnější přírodní antibiotikum. Čím jemněji česnek nasekáte, tím více alicinu se z česneku uvolní :) Nasekaný česnek nevařte déle než 15 minut.

Pokud se vám nechce vařit s vývarem, nenahrazujte ho instatní kostkou. Já sama polévku vařila z kupovaného vývaru od “Konečně vývar”. Ušetříte tak spoustu času, ale ne na úkor kvality.

Dobrou chuť!

Vaše

72

Podobné články

Komentář

Odpovědět

Vyzkouseno a vsem moc chutnalo. Diky!

Odpovědět

Váš email nebude publikován. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..