Je to z avokáda a je to bomba. Taky proto tohle jídlo dostalo pracovní název „Avobomba,“ a protože mě nic lepšího nenapadlo, tenhle název mu i zůstal.

Když jsem někde na facebooku viděla fotku rozříznutýho avokáda, ze kterýho vytejká žloutek z vajíčka, okamžitě jsem věděla, že tohle jídlo bude bomba. Jenomže, nikde na internetu nebyl k dohledání recept nebo spíš postup, a tak jsem trávila hodiny a hodiny koukáním na screenshot rozteklýho žloutku, kterej jsem si tenkrát udělala a přemýšlela, jak na to.

Nejspíš si řeknete, že to přece nemůže být taková věda, prostě dáte vejce do avokáda, obalíte a opečete. No jo, jenomže když se nad tím trochu zamyslíte, zjistíte, že to zas taková sranda neni. Nejdřív mě napadla trouba. Jednoduše syrový vejce vyklepnete do půlky avokáda, překryjete, obalíte a necháte péct, easy! Pak o tom chvíli přemýšlíte a říkáte si, jak vás mohla taková hloupost napadnout. Vůbec totiž nemáte šanci odhadnout, jak dlouho to v troubě nechat a nejspíš se vám vejce buď vůbec neupeče nebo přepeče a navíc zůstane jen v tý spodní části avokáda.

Pokud jste rovnou ze zvědavosti přeskočili na recept a postup, nebo pokud jste kreativnější než já, už víte, že tenhle problém má řešení. Tím řešením je pošírovaný vejce. Vložíte ho do syrovýho avokáda, obalíte ve slanine, opečete na pávni a máte vyhráno. Nebo ne?

Pokud jste zvládli všechny kroky, který jsem výše popsala, vyhráno určitě máte. Jenže upřímně, tenhle recept, ač se může zdát sebelehčí, je celkem patlačka, a pokud nepatříte mezi trpělivejší jedince, přenechte přípravu někomu, kdo to zvládne bez toho, aniž by nadávky slyšeli až u sousedů.

Já přípravu přenechala Adamovi. A to ze dvou důvodů: 1) nemáme sousedy, 2) nebyla jsem si jistá, jestli dokážu postup dostatečně popsat v receptu, proto jsem ho chtěla mít bohatě zfotodokumentovaný.

Důležitý je mít zralý avokádo, což je obzvláště v našich končinách celkem problém. Nejlepší bývá druh avokáda se silnější a tmavější kůrou, který i když koupíte trochu tvrdší, uzraje bez problému za pár dní doma. Určitě už víte, jak zralý avokádo poznáte (podle zelený barvy terčíku pod bubákem), přesto je pro mnohé stále uměním vychytat ten správný okamžik zralosti, a tak se často stane, že netrefíte ty dvě nanosekundy, kdy je avokádo „tak akorát“ a zbydou vám kromě nepoživatelnýho bláta jen oči pro pláč.

Dalším důležitým faktorem je slanina. Plátky slaniny musí být dlouhý a pružný, aby stačily na obalení celýho avokáda a zároveň, aby k avokádu hezky přilnuly. Pokud byste použili tlustší plátky, nejspíš by se ke slanině tak pěkně „nepřilepily“ a na pánvi potom s velkou pravděpodobností od avokáda odpadly.

Pokud avobombu připravujete pro svý rande, kamarády nebo jen proto, abyste si jí mohli dát na Instagram, je důležitý aby dobře vypadala. Proto je taky nutný ji po obalení takhle pěkně pomazlit a pomačkat, aby slanina na avokádu držela. Nezbytný je si s ní taky trochu pohrát při smažení. Pokud ji připravujete jen tak na prasáka, tak je jedno, jestli se vám konce slaniny zkroutí nebo vám slanina úplně odpadne. V žaludku se to stejně spojí.

Avobombu určitě podávejte ihned, dokud je ještě teplá. Nejlíp s nějakou zeleninou, salátem, posypanou sýrem nebo jen tak. Ale teď už mazejte do kuchyně a poděkovat mi můžete pozdějš.

 

Ingredience

1 zralé avokádo

6-8 plátků kvalitní slaniny (čím slabší a delší plátky, tím lepší)

1 pošírované vejce od šťastné slepičky (pro jeho přípravu i ocet)

himalájská sůl

pepř

ghí

 

Postup

  1. Pošírované vejce:  Menší hrnec naplňte ze 3/4 vodou a na mírném plameni zahřívejte. S prvními bublinkami přidejte do vody ocet (2-3 lžičky), lžící vodu promíchejte, aby se vytvořil ‘vír’. Vejce vyklepněte nejdříve do misky a poté ho rychle vlijte do vytvořeného víru. Nechte 3-4 minuty vařit. Poté lžící vejce vyndejte a ubrouskem osušte.
  2. Avokádo rozkrojte na dvě poloviny a odstraňte z něj pecku.
  3. Z každé poloviny odstraňte 1-2 polívkové lžíce avokáda tak, abyste vytvořili dostatečný prostor pro pošírované vejce.
  4. Následně z obou polovin odstraňte slupku a vnitřky avokáda osolte a opepřete.
  5. Osušené pošírované vejce vložte do jedné poloviny avokáda a druhou polovinou jej překryjte.
  6. Na rovné ploše vedle sebe vyskládejte 2-3 plátky slaniny (podle tloušťky plátků slaniny a podle velikosti avokáda) a pomocí nože se plátky pokuste co nejvíce natáhnout. Následně v ní avokádo horizontálně obalte.
  7. Poté 1-2 plátky slaniny obalte avokádo vertikálně (od spodku avokáda až po horní část – „bubáka“).
  8. Použijte zbylé plátky slaniny na obalení zbylých neobalených částí avokáda.
  9. Po obalení je nutné avokádo v dlaních velmi jemně promačkat, tak aby se nepoškodilo, ale zároveň, aby slanina přilnula k avokádu.
  10. Na pávni s rozehřátým ghí opatrně avokádo osmahněte. Je potřeba slaninu opéct ze všech stran, proto bude nutné avokádo v určitých úhlech přidržovat.
  11. Hotové avokádo posypte sýrem (pecorino, feta) a bylinkami a společně se salátem nebo rajčetem okamžitě podávejte.
8

Podobné články